logo

Wentylacja przemysłowa – Filtrowentylacja

Filtrowentylacja spawalni oraz innych obiektów przemysłowych

Proces filtrowentylacji to proces, który polega na oczyszczaniu powietrza z pyłów, dymów oraz wszelkich zapachów, które powstają w procesach produkcyjnych. Ze względu na specyfikę indywidualnych uwarunkowań miejsc pracy, dobór systemów filtrowentylacyjnych odbywa się w bardzo wąskim zakresie działania.

Zastosowanie wentylacji przemysłowej

Głównym zadaniem urządzeń filtrowentylacyjnych jest eliminacja zanieczyszczeń, które są szczególnie szkodliwe dla układu oddechowego człowieka. W wielu zakładach produkcyjnych bardzo często dochodzi do emisji toksycznych elementów, które zawierają cząstki unoszące się w powietrzu. Zaliczyć do tego można substancje stałe, gazy, pary oraz wszelkiego rodzaju mgły.

Pył z mąki, dym powstający w procesie spawania, lakierowanie oraz inne substancje, mogą prowadzić do bardzo poważnych chorób układu oddechowego. Usuwanie zanieczyszczeń z powietrza ma kluczowe znaczenie, celem zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Czego pozwoli uniknąć filtrowentylacja spawalni oraz innych gałęzi przemysłu?

Posługują się przykładem spawalni, czyli branży, w której zanieczyszczenia powietrza generowane są nieustannie w dużych ilościach, przybliżymy wszelkie negatywne skutki braku odpowiedniej instalacji filtracyjnej. Nagromadzone stężenie substancji szkodliwych oraz brak odpowiedniej wentylacji przemysłowej mogą prowadzić do:

zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników i Klientów;

zagrożeń wynikających z właściwości alergizujących, toksycznych, kancerogennych, radioaktywnych, palnych i wybuchowych;

odczucia dyskomfortu i złego samopoczucia pracowników, obniżając tym samym ich wydajność;

wybuchów i pożarów w wyniku przekroczenia dopuszczalnych stężeń substancji łatwopalnych lub wybuchowych ­

szybszego zużycie, uszkodzenia oraz awarii maszyn i urządzeń.

Działanie i elementy systemu wentylacji przemysłowej

Filtrowentylacja jest jednym z działów wentylacji, który ma ścisły związek z systemami odciągania i filtracji powietrza na stanowisku pracy. Najczęściej zastosowanie znajdują przy płytach szlifierskich lub lutowniczych oraz dymach spawalniczych. Ponadto, można również spotkać je w branżach farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych.

Ze względu na różnorodność stanowisk pracy, rozwiązanie techniczne oraz system działania dobierany jest przez naszych ekspertów. Wyróżnić można następujące elementy systemu filtrowentylacji:

  1. ramiona odciągowe,
  2. mobilne odciągi spawalnicze,
  3. naścienne urządzenia filtrujące,
  4. centrale filtrowentylacyjne,
  5. stoły odciągowe spawalnicze / szlifierskie.

Posiadają Państwo pytania związane z filtrowentylacją? Zapraszamy do kontaktu z naszymi fachowcami.

Enerwent informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Szczegółowe informacje zawarte są w polityce prywatności.
zamknij