logo

Wentylacja z rekuperacją – Śląsk

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to doskonały sposób, aby zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu. Odpowiednia wymiana powietrza ma znaczenie szczególnie w nowoczesnym budownictwie, gdzie budynki są coraz bardziej uszczelnione przez elementy takie jak ciepłe trzyszybowe okna, grubą warstwę ocieplenia, energooszczędną płytę fundamentową itp.

Czym jest i jak działa rekuperator?

Rekuperatorem jest to centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, dzięki której powietrze z budynku zostanie zastąpione w taki sposób, aby odzyskana była energia. Dzięki temu procesowi, zużyte powietrze z kuchni, toalety, łazienki oraz wszystkich innych pomieszczeń będzie przez 24 godziny na dobę wyrzucane na zewnątrz, jednocześnie będąc zastępowane świeżym. Proces pozwoli na utrzymanie wewnątrz całego budynku stałej komfortowej temperatury, co jednocześnie obniży koszty ogrzewania, szczególnie w sezonie zimowym.

Cały proces wymiany energetycznej ma miejsce w wymienniku ciepła rekuperatora. To właśnie tam, dzięki specyficznej budowie urządzenia, drobne strumienie powietrza wywiewanego sąsiadują ze strumieniami powietrza nawiewanego. Specjalny materiał, z którego wykonany jest wymiennik, sprzyja tej cyrkulacji energii.

Korzyści z instalacji systemu wentylacyjnego z rekuperacją

Wśród wielu inwestorów, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cieszy się dużym uznaniem, ponieważ oprócz zaoszczędzenia sporej sumy pieniężnej na ogrzewaniu nawet o 25%, gwarantuje wiele innych korzyści. Należą do nich między innymi:

100% świeżości powietrza niezależnie od sezonu,

niwelacja wilgoci wraz z bakteriami oraz wirusami,

10-krotne obniżenie strat ciepła wentylacyjnego,

aż do 95% odzyskanego ciepła,

brak potrzeby budowania kominów wentylacyjnych,

możliwość sterowania procesem wentylacji przez cyfrowy sterownik.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – trzy systemy instalacyjne

Zależnie od potrzeb naszych klientów, wykonujemy instalacje dostępne w trzech systemach:

  1. Rury TERMOFLEKS – Najpowszechniejszym i najtańszym z nich będą rury giętkie typu TERMOFLEKS. Są one nie tylko łatwe i szybkie w montażu, ale również charakteryzują się niskim poziomem hałasu. Jako fachowcy zwracamy jednak uwagę na ich mankamenty, którymi są brak możliwości czyszczenia oraz większe opory przepływu powietrza.

  2. Rury SPIRO – Drugim systemem instalacji są rury sztywne typu SPIRO. W przeciwieństwie do poprzedniego systemu wyeliminowane zostały mankamenty, jednakże zwiększony został nieznacznie generowany poziom hałasu. Istnieje możliwość wytłumienia go poprzez zastosowanie odpowiednich tłumików akustycznych.

  3. Rury z tworzyw sztucznych – Ostatnim systemem i zdecydowanie najbardziej pożądanym przez inwestorów są rury wykonane z tworzyw sztucznych. Cechują się małą średnicą oraz możliwością ukrycia całej instalacji w wylewce lub pod sufitem podwieszanym. Materiał wykonania pozwala na czyszczenie ich bez większego problemu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że nie są one najtańsze, jednakże zdecydowanie posłużą na długie lata, zapewniając maksymalny poziom zadowolenia z inwestycji.

Enerwent informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Szczegółowe informacje zawarte są w polityce prywatności.
zamknij