logo

Wentylacja z rekuperacją – Śląsk

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Energooszczędna wentylacja mechaniczna to doskonały sposób, aby zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu. Odpowiednia wymiana powietrza ma znaczenie szczególnie w nowoczesnym budownictwie, gdzie budynki są coraz bardziej uszczelnione przez elementy takie jak ciepłe trzyszybowe okna, grubą warstwę ocieplenia, energooszczędną płytę fundamentową itp.

Czym jest i jak działa rekuperator?

Rekuperatorem jest to centrala wentylacyjna, dzięki której powietrze z budynku zostanie zastąpione w taki sposób, aby odzyskana była energia. Dzięki temu procesowi, zużyte powietrze z kuchni, toalety, łazienki oraz wszystkich innych pomieszczeń będzie przez 24 godziny na dobę wyrzucane na zewnątrz, jednocześnie będąc zastępowane świeżym. Proces pozwoli na utrzymanie wewnątrz całego budynku stałej komfortowej temperatury, co jednocześnie obniży koszty ogrzewania, szczególnie w sezonie zimowym.

Cały proces wymiany energetycznej ma miejsce w wymienniku ciepła rekuperatora. To właśnie tam, dzięki specyficznej budowie urządzenia, drobne strumienie powietrza wywiewanego sąsiadują ze strumieniami powietrza nawiewanego. Specjalny materiał, z którego wykonany jest wymiennik, sprzyja tej cyrkulacji energii.

Korzyści z instalacji systemu wentylacyjnego z rekuperacją

Wśród wielu inwestorów, wentylacja mechaniczna cieszy się dużym uznaniem, ponieważ oprócz zaoszczędzenia sporej sumy pieniężnej na ogrzewaniu nawet o 25%, gwarantuje wiele innych korzyści. Należą do nich między innymi:

100% świeżości powietrza niezależnie od sezonu,

niwelacja wilgoci wraz z bakteriami oraz wirusami,

10-krotne obniżenie strat ciepła wentylacyjnego,

aż do 95% odzyskanego ciepła,

brak potrzeby budowania kominów wentylacyjnych,

możliwość sterowania procesem wentylacji przez cyfrowy sterownik.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – trzy systemy instalacyjne

Zależnie od potrzeb naszych klientów, wykonujemy instalacje dostępne w trzech systemach:

  1. Rury TERMOFLEKS – Najpowszechniejszym i najtańszym z nich będą rury giętkie typu TERMOFLEKS. Są one nie tylko łatwe i szybkie w montażu, ale również charakteryzują się niskim poziomem hałasu. Jako fachowcy zwracamy jednak uwagę na ich mankamenty, którymi są brak możliwości czyszczenia oraz większe opory przepływu powietrza.

  2. Rury SPIRO – Drugim systemem instalacji są rury sztywne typu SPIRO. W przeciwieństwie do poprzedniego systemu wyeliminowane zostały mankamenty, jednakże zwiększony został nieznacznie generowany poziom hałasu. Istnieje możliwość wytłumienia go poprzez zastosowanie odpowiednich tłumików akustycznych.

  3. Rury z tworzyw sztucznych – Ostatnim systemem i zdecydowanie najbardziej pożądanym przez inwestorów są rury wykonane z tworzyw sztucznych. Cechują się małą średnicą oraz możliwością ukrycia całej instalacji w wylewce lub pod sufitem podwieszanym. Materiał wykonania pozwala na czyszczenie ich bez większego problemu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że nie są one najtańsze, jednakże zdecydowanie posłużą na długie lata, zapewniając maksymalny poziom zadowolenia z inwestycji.

Rekuperacja – świeże i czyste powietrze

Układ instalacji wentylacyjnej z rekuperacją składa się z wielu komponentów, w tym rekuperatora pozwalającego na odzyskiwanie ciepła, akcesoriów nawiewno-wywiewnych, czerpni i wyrzutni, będącej odpowiednio elementem początkowym i końcowym. Podzespołem decydującym o efektywności całego układu jest wymiennik ciepła. Do jego produkcji wykorzystywane są wysokogatunkowe materiały aluminiowe lub plastikowe. Reguła działania tego modułu polega na zamianie ciepła pomiędzy płynami, mającymi różną temperaturę. Odbywa się to przez przylegające do siebie specjalnie zaprojektowane kanały. W rezultacie dochodzi do wymiany energii cieplnej pomiędzy strumieniami. Najczęściej w domowych centralach stosowane są cztery podstawowe rodzaje wymienników: krzyżowe, przeciwprądowe, obrotowe, regeneracyjne.

Innym kluczowym komponentem centrali wentylacyjnej są również wentylatory, które służą do wymuszenia cyrkulacji powietrza w układzie. Wyróżnia się dwa typy tych urządzeń. Jednym z nich jest wersja stałoprądowa – pozwalająca na regulowanie stopnia wydajności systemu w zakresie od 15 do 100%, przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii elektrycznej. Drugi rodzaj to modele zmiennoprądowe – mające fabrycznie ustawione stałe parametry wydajności na poszczególnych biegach.

W rekuperatorze istotne znaczenie pełnią ponadto automatyczne systemy sterowania, które pozwalają na regulowanie przepływu powietrza, a także bieżącą kontrolę wilgotności oraz zawartości dwutlenku węgla. Zadaniem czerpni jest pobór świeżego powietrza, natomiast rolą wyrzutni – która zostaje zamontowana w ścianie budynku lub na dachu – jest odprowadzanie zużytego. Te elementy muszą być właściwie zabezpieczone, aby nie przedostały się do nich żadne niepożądane substancje z zewnątrz.

Odzyskuj ciepło z Enerwent

Brak prawidłowej cyrkulacji powietrza może powodować złe samopoczucie, problemy zdrowotne, a w skrajnych przypadkach zagrzybienie ścian i sufitów. Dotyczy to zarówno pomieszczeń mieszkalnych, jak i biurowych, handlowych, magazynowych oraz produkcyjnych. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która korzystnie wpływa na komfort przebywania w zamkniętych obiektach, bez konieczności otwierania okien, jak i pomaga zabezpieczyć budynek przed negatywnym wpływem wilgoci.

W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej wersja mechaniczna charakteryzuje się możliwością regulacji ilości powietrza dostarczanego do obiektu niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych, a wpływ na jej intensywność ma użytkownik systemu. Dodatkową zaletą jest odzysk ciepła, co pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania.

Wszystkie osoby zainteresowane zainstalowaniem w domu, biurze, lokalu usługowym lub hali produkcyjnej układu wentylacji z rekuperacją – serdecznie zapraszamy do kontaktu. Specjaliści Enerwent zaproponują optymalne rozwiązanie dopasowane do konkretnego budynku i potrzeb użytkowników.

Świeże czyste powietrze i efektywny odzysk ciepła to najważniejsze korzyści z montażu rekuperacji!

Enerwent informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Szczegółowe informacje zawarte są w polityce prywatności.
zamknij