Nasi fachowcy pomogą w:
Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji, natomiast w razie pytań, zapraszamy serdecznie do kontaktu.
Na wstępie należy przybliżyć funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej. Jest to sposób bardzo stary i sprawdzony, jednak nie zawsze adekwatny do potrzeb Klientów. Działa ona wówczas, gdy do okien zamontowane są odpowiednie nawiewniki, które umożliwiają stały napływ powietrza z zewnątrz. Ponadto musi panować różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną, a tą w pomieszczeniu, wynosząca co najmniej 12 stopni Celsjusza. Dzięki wytworzonej różnicy ciśnień, świeże powietrze napływać będzie do środka.
Niestety, wentylacja grawitacyjna, chociaż jest rozwiązaniem tańszym, posiada szereg wad. Pierwszą z nich jest potrzeba stałego rozszczelnienia okien z brakiem możliwości kontrolowania ilości powietrza wciąganego i nawiewnego. Powoduje to sytuacje, w których w pomieszczeniu może być zwyczajnie zimno, uzależniając właścicieli budynków od warunków atmosferycznych. Po drugie, wentylacja grawitacyjna to duże straty energetyczne budynku, gdyż przy takiej wymianie powietrza, energia nie jest odzyskiwana w żaden sposób.
Znacznie lepszym i nowocześniejszym rozwiązaniem na miarę XXI wieku jest wentylacja mechaniczna. W wielkim skrócie polega ona na zamontowaniu odpowiedniego systemu wentylacyjnego, który wymusi obieg powietrza w budynku. Do wyboru mamy trzy opcje:
Instalacja nawiewna – w przypadku tego systemu, świeże powietrze jest tłoczone do środka pomieszczenia za pomocą odpowiednich wentylatorów. Zużyte powietrze zostaje wypychane na zewnątrz specjalnymi kanałami dzięki uzyskanemu nadciśnieniu.
Instalacja wywiewna – zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczenia dzięki wentylatorom, które tworzą podciśnienie. W ten sposób następuje zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz przez nawiewniki lub specjalne kanały.
Instalacja nawiewno-wywiewna – to system, który łączy w sobie dwa powyższe. Zarówno czerpnia, jak i wyrzutnia powietrza działają dzięki urządzeniom mechanicznym, wymuszającym obieg.
Na korzyść wentylacji mechanicznej przemawiają dodatkowe zalety. Po pierwsze, systemy działają zawsze jednakowo, niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Po drugie, zapewniają możliwość kontroli poziomu wymiany powietrza, co skutkuje oszczędnością na ogrzewaniu.
Na zakończenie odpowiemy na jedno z pytań, które bardzo często kierowane jest w naszą stronę. Otóż wskazane jest, aby wentylacja mechaniczna nie była wyłączana, natomiast pracowała ciągle, jednak z możliwością ustawienia zmiennej wydajności niezależnie od pory roku. Należy przypomnieć, że oprócz dostarczenia świeżego powietrza domownikom, wentylacja utrzymuje w dobrej kondycji wszystkie pomieszczenia, zabezpieczając tym samym przed Syndromem Chorego Budynku.
Nasi fachowcy pomogą w:
Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji, natomiast w razie pytań, zapraszamy serdecznie do kontaktu.